OSHO - JÓGA VĚDA O DUŠI

Při cvičení poloh těla byste měli být klidní, pevní a cítit se pohodlně.


asana

Při interpretaci Patanjaliho učení o józe došlo k mnoha nedorozuměním. Patanjali není gymnasta, přestože cvičení jógy jako gymnastika vypadá. Patanjali není proti tělu. Nebude vás nutit tělo všelijak lámat a kroutit. Bude vás učit půvabu a ladnosti, protože pouze v krásném těle může bydlet krásná mysl a pouze v krásné mysli může přebývat krásné já a pouze v krásném já, za ním ...
    Krok za krokem musíte jít hlouběji a objevovat stále větší krásu. Půvab a krása těla je to, co Patanjali nazývá ásany, polohami. Není žádný masochista. Nenutí vás tělo všelijak kroutit a ohýbat, není ani trochu proti němu. Jak by mohl? Ví, že tělo tvoří základní kámen. Ví, že pokud o tělo přijdete a pokud ho nebudete trénovat, je další postup nemožný.
    Tělo je jako hudební nástroj. Musí být vyladěno, jinak z něj nevyloudíte krásnou hudbu. Jak si můžete představovat a doufat, že zažijete nějakou harmonii, pokud je s naším nástrojem něco v nepořádku? Jediné, co může vzniknout, je disharmonie. Tělo je veena, hudební nástroj.
    Tělo se musí v každé poloze cítit klidně, pohodlně, poloha mu má přinést blaženost. Takže se nikdy nesnažte své tělo kroutit násilím a nepokoušejte se o polohy, které jsou vám nepohodlné.
    Pro lidi ze Západu je obtížné sedět na zemi v lotosovém sedu, padmasanu. Jejich těla na to nejsou zvyklá. Není třeba se tím trápit! Patanjali vás do této polohy nenutí. Lidé z východních zemí jsou takto zvyklí sedět už od narození, i malé děti tam sedávají na zemi. V chladných státech na Západě lidé potřebují židle. Země je tam příliš studená, než aby se na ní dalo sedět. Není třeba si s tím dělat těžkou hlavu. Když si přečtete Patanjaliho definici polohy, pochopíte to: poloha má být klidná a pohodlná - vaše tělo se v ní má cítit klidně a pohodlně.
    Když se tak cítíte na židli, je to skvělé. Není třeba; abyste nutili své tělo do lotosového sedu. Když se lidé na Západě pokoušejí o lotosový sed, musí své tělo lámat a znásilňovat a trvá jim to průměrně šest měsíců, než tak dokáží v klidu a pohodlně sedět. To je mučení, které není vůbec nutné. Patanjali vás nijak nenabádá, abyste nutili své tělo do nepřirozených poloh. Můžete sedět celí zkroucení, ale pak to nebude poloha podle Patanjaliho.
    Vaše poloha by měla být tak pohodlná, abyste byli schopni na své tělo zapomenout, abyste ho přestali vnímat. Pokud o svém těle nebudete vědět, pak je to ta správná poloha. Pokud budete v nepohodlné poloze, bude se vaše tělo neustále hlásit. Nezáleží proto na tom, jestli sedíte na židli, nebo na zemi. Sedněte si hlavně pohodlně, protože když nebude mít vaše tělo pohodlí, nemůžete očekávat požehnání, které náleží hlubším vrstvám. Pokud ztratíte první vrstvu ty ostatní pro vás zůstanou uzavřeny. Pokud skutečně chcete dojít ke štěstí a blaženosti, pak se snažte být blažení od samého začátku. Pohodlí vlastního těla je základní potřebou každého, kdo se snaží dosáhnout vnitřní extáze.
    Pohodlí a klid jsou vzájemně provázány. Když je vám nějaká poloha nepohodlná, začnete se nervózně vrtět a snažíte se tu polohu změnit. Když se cítíte pohodlně, nemáte k vrtění žádný důvod. Proč byste chtěli pohodlnou polohu měnit?
    A zapamatujte si, že to, co je pohodlné pro vás, nemusí být pohodlné pro vašeho souseda. Nesnažte se tedy svou polohu vnucovat někomu jinému, ani se od nikoho jiného neučte tu jeho. Každé tělo je jedinečné. To, co je pohodlné pro vás, může být pro někoho jiného velmi nepohodlné.
    Každé tělo musí být jedinečné, protože v sobě nosí jedinečnou duši. Stejně jako jsou jedinečné vaše otisky prstů. Na celém světě nenajdete nikoho, kdo je má stejné jako vy. A nejen dnes - dokonce v celé historii lidstva byste nikoho takového nenašli. Ti, kteří tomu rozumí, vědí, že ani v budoucnosti se nenarodí nikdo, kdo by měl otisky prstů stejné jako vy. Otisk vašeho prstu není nijak významný, v podstatě pro vás není důležitý, ale i on je jedinečný a unikátní. Z toho vyplývá, že každé tělo v sobě nese jedinečnou bytost. Pokud je váš otisk prstu tak odlišný od všech ostatních, pak musí být odlišné i celé vaše tělo.
    Proto si nikdy nenechte radit od někoho jiného. Vy sami si musíte najít svou vlastní polohu. Není potřeba chodit kvůli tomu za nějakým učitelem a učit se to od něho. Vaše vlastní pocity jsou vaším nejlepším učitelem. Proto zkoušejte - během několika dní vyzkoušejte všechny polohy, které vás napadnou - a jednoho dne na ni narazíte, najdete tu správnou polohu. V tom okamžiku, kdy ji najdete, se ve vás všechno ztiší a zklidní. Nikdo vás to nemůže naučit, protože nikdo jiný neví, jak se vaše tělo cítí, která poloha je pro něj pohodlná.
    Pokuste se najít svou vlastní polohu. Pokuste se najít svou vlastní cestu jógy. A nikdy neposlouchejte pravidla, protože pravidla jsou vytvářena pro průměr. V daném městě žije milion lidí: někteří jsou vysocí pět stop, někteří pět a půl, někteří šest, někteří šest a půl...
    Milion lidí včetně dětí - sečtete jejich výšky a tuto sumu vydělíte milionem, tak dostanete průměrnou výšku. Když budete chtít najít někoho s průměrnou výškou, bude to obtížné. Průměrný člověk neexistuje. „Průměr" je nejfalešnější věc na světě. Nikdo není průměrný, každý je svůj. „Průměr" je matematický pojem, se skutečností nemá nic společného, není aktuální.
    Všechna pravidla jsou vytvářena pro průměr. Jsou užitečná k porozumění určitým věcem, ale nikdy je nenásledujte, jinak se budete cítit nepohodlně. Průměrná výška je čtyři a půl stopy - vy jste ale vysocí pět stop, o půl stopy vyšší než průměr. Přece se nesnížíte! To by bylo nepohodlné. Zkuste chodit tak, abyste vypadali o půl stopy nižší, jako průměr: budete vypadat jako mrzák, jako velbloud s hrbem. Ten, kdo se snaží přizpůsobit průměru, dělá chybu.
    Průměr je matematický jev, který v realitě budete těžko hledat. Existuje pouze v lidské mysli. Když se budete pokoušet najít ve skutečném světě něco matematicky přesného, neuspějete. Matematika je pouze přesná věda - protože je zcela nereálná.
     Dokonalosti můžete dosáhnout pouze tehdy, když budete realističtí. Realita, skutečnost, se nestará o žádná pravidla a nařízení, pohybuje se a běží si sama podle sebe. Matematika se stala přesnou vědou, protože je mentálním výplodem, lidským výtvorem.
    Až jednou lidé zmizí z povrchu zemského, matematika zmizí zároveň s nimi. Ostatní věci budou klidně pokračovat ve své existenci, matematika ne. Vždycky si pamatujte: všechna pravidla jsou odvozena od průměru - a průměr jako takový neexistuje. Nepokoušejte se být průměrní - nejde to. Každý si musí najít svou vlastní cestu. Vyzkoušejte si průměr - někdy to může být užitečné - ale neudělejte si z toho pravidlo. Stačí, když zůstanete u tichého porozumění. Pouze ho poznejte a pochopte a pak to nechte být, zapomeňte na to. Průměr pro vás může být užitečný jako vágní návod, není to ale zcela přesný učitel. Berte ho jako orientační mapu, ne jako něco přesného. Tato mapa vám naznačí, kam jít, dá vám určitou nápovědu, ale vnitřní pohodlí a klid si budete muset najít sami. To, jak se cítíte, je pro vás určující. Proto Patanjali používá tuto definici, abyste objevovali své vlastní pocity. Lepší definice polohy snad neexistuje: Při cvičení poloh těla byste měli být klidní, pevní a cítit se pohodlně.
    Já bych to řekl trochu jinak a definice přeložená ze sanskrtu říká také něco jiného: poloha je to, co je stabilní a pohodlné. Sthir sukham asanam: to, co je stabilní a pohodlné, je poloha. Toto je přesnější překlad. V okamžiku, kdy řeknete, že by něco „mělo být" takové a takové, stane se to pro někoho obtížné a nepohodlné. V sanskrtské definici není žádné „mělo by být", to se objevilo až v anglickém překladu.
    V sanskrtské definici - sthir sukham asanam - ale žádné „mělo by" není. Sthir znamená „stabilní", sukham znamená „pohodlný", asanam znamená „poloha" - to je vše. „Stabilní a pohodlná: to je poloha."

Ukázka z knihy OSHO – Jóga věda o duši